Кляром (слово «clair» в перекладі з французької мови означає «рідкий») називається тісто, яке використовується для отримання хрусткої скоринки у страв, що випікаються. У нього умочують продукти перед приготуванням і відразу ж після цього поміщають на сковорідку або у фритюрницю.
Де і як використовують?
Спосіб приготування продуктів за допомогою клярі дуже популярний у всьому світі. Ця технологія приготування страв використовується в традиційних кухнях різних народів. Наприклад, японці називають таке рідке тісто темпура. Кляр є важливою складовою національної японської кухні.
Найчастіше в ньому готують курячі або свинячі відбивні, а також рибу. Готувати рибу в клярі дуже зручно, так як цей спосіб допомагає їй зберігати свою форму. Особливо це актуально при приготуванні ніжного рибного філе після розморожування.
У рідкому тісті можна готувати практично будь-які продукти – м’ясні та рибні шматочки, сир, котлети, субпродукти, кільця цибулі або кальмарів, овочі, гриби, картопля та ін. Чудовим смаком володіють обсмажені в рідкому тісті овочі – помідори, перець, кабачки, баклажани, кольорова капуста. Багатьом любителям солодкого подобаються десертні страви, що готуються у вигляді обсмажених в тесті фруктів – вишні, полуниці, бананів.
Процес смаження продуктів в клярі проходить наступним чином. Шматочок, який буде обсмажуватися, наколюють на вилку і макають в заздалегідь приготовлений кляр. Після цього його відразу ж відправляють обсмажувати в розпеченому маслі.
Обсмажувати в клярі можна у фритюрниці або на сковороді з високим стінками і товстим дном. Для приготування за цією технологією продукти після обмакувания в кляр поміщають в велику кількість киплячої олії. Їх залишають в маслі на кілька хвилин, після чого дістають за допомогою ложки-шумівки. Після смаження приготовані в клярі продукти поміщають на паперову серветку – це дозволяє позбавити їх від зайвого жиру, зменшивши тим самим калорійність.
Переваги, зручність при приготуванні страв
Обсмажувати продукти в клярі дуже просто. Тверді овочі перед умочуванням в рідке тісто відварюють до напівготовності. Решта продукти беруть в сирому вигляді.
Кляр зберігає форму і поживну цінність готуються в ньому зберігаються. Обволікаючи продукт, він зберігає його смакові якості і утворює на поверхні смачну, хрустку скоринку. Люди, які дотримуються дієти, можуть корочку не їсти – вона легко знімається з готових продуктів.
Основні інгредієнти і способи приготування
Сьогодні відомо безліч способів приготування клярі. Основу в переважній більшості випадків складають яйця, а також борошно, до яких можуть додаватися різні наповнювачі. Існують три основні різновиди клярі:
- прісний
- солоний
- солодкий
Вибираючи відповідний варіант, враховують смакові характеристики обсмажуваних продуктів. Розводять кляр на воді або молоці. Іноді звичайну питну воду замінюють газованої або мінеральної. Професійні кухарі в якості рідини для розведення тесту часто використовують алкогольні напої – пиво, коньяк, іноді горілку або вино. При виборі напою вони враховують особливості смаку готується продуктів. Біле вино або пиво підходить для приготування клярі, призначеного для обсмажування морепродуктів. Для м’яса часто використовують кляр, розведений горілкою або червоним вином. Обов’язковим компонентом більшості клярі є ароматний наповнювач, функцію якого зазвичай виконують різні спеції.
Готувати тісто найкраще заздалегідь. Бажано, щоб воно простояло перед приготуванням при кімнатній температурі не менше години. Це дозволить присутньої в борошні клейковини втратити свою еластичність. Таке тісто краще утримується на поверхні продуктів. Воно не всихає в результаті контакту з розпеченим маслом.
До приготування клярі можна підходити творчо. Збільшивши кількість рідини, ви отримаєте легкий, хрусткий кляр. Якщо ж ви зменшите кількість води, то отримаєте більш густий кляр з пористою структурою, який буде щільно прилягати до продуктів і не дозволить маслу проникнути до їх поверхні.
Найчастіше використовується класичний спосіб приготування клярі. Його застосування дає можливість зберегти натуральні смакові якості обсмажуваних продуктів і отримати гарну корочку золотистого відтінку.
Для приготування цього клярі беруть півсклянки борошна, половину столової ложки соняшникової або Оливній масла, чотири сирих білка, трохи солі і ½ склянки теплої води. Білки гарненько збивають до утворення густої піни. Після цього у воду додають масло і отриманою рідиною розводять борошно. Далі в суміш додають білки і все це гарненько перемішують.
Замість води можна використовувати мінералку або молоко. Іноді замість води використовують кефір, рідку сметану або майонез. Якщо ви хочете додати клярі пишності, покладіть в суміш трохи розпушувача.
У тісто, що готується для обсмажування риби, можна додати сік, видавлений з половинки лимона. Якщо ви бажаєте додати клярі пікантності, можете додати в нього ложку соєвого соусу.