Ці червоні соковиті ягоди, а помідори в ботанічному сенсі – ягоди, сповна окуплять час, витрачений на їх вирощування. У другій половині літа пора задуматися про консервацію помідорів.
Які помідори годяться для заготовок?
Родина помідорів – Південна Америка. Ця рослина сімейства пасльонових володіє складним складом і містить 46 хімічних сполук, в основному, альдегіди, спирти, Катона і складні ефіри. Крім того, помідори багаті мінеральними речовинами: залізом, кальцієм, фосфором і іншими. Ягоди помідора багаті вітаміном С.
Для консервування беруть помідори з гладкою шкіркою без тріщин, тому що вони рідше пліснявіють і краще миються. Менш цінними для консервування є сорти з великою насіннєвий частиною, що містить багато соку. Такі помідори швидко мнуться, і банку залишається напівпорожній. Помідори можна заготовлювати на всіх стадіях готовності – і блідо-зеленими, і рожевими, і яскраво-червоними.
Чи не занадто добре зберігаються незрілі помідори темно-зеленого кольору. У зеленій частині помідора міститься багато соланіну, отруйної алкалоїду, і консерви, приготовлені з незрілих ягід, будуть несмачними, низької якості. Так що не поспішайте знімати урожай, дайте помідорам дозріти.
Як правильно підготувати помідори до консервації?
При попередній обробці помідори не можна надовго замочувати у воді. Також не варто їх перегрівати, інакше вони розм’якнуть і втратять вигляд, особливо зрілі червоні ягоди. Температура в банках не повинна підніматися вище 75 ° С. Це означає, що температуру води в каструлі потрібно підтримувати в межах 80-85 ° С.
Помідори можна консервувати з огірками – краще підійдуть блідо-червоні і червоні міцні помідори. А ось для домашнього кетчупу і соку найкраще взяти ягоди на піку стиглості.
Готуємо маринад!
Для заготівлі найкраще підходить кріп, який може займати до 2% ємності, базилік, що надає помідорам особливий аромат і смак. А ще до помідорів підходить садові пахучка, майоран і інші трави. Зі спецій найкраще з помідором поєднується чорний перець, лавровий лист, гвоздика і гірчиця.
Для більшості заготовок з помідорів готують однаковий маринад. Налийте воду в каструлю, покладіть в неї спеції і приправи (крім солі, цукру і кислоти), і варіть п’ять хвилин. Потім процідіть, видаліть трави, додайте сіль, цукор і кислоту. Знову закип’ятіть. Якщо маринад вийшов каламутним, дайте йому відстоятися 10 хвилин і обережно перелийте прозору рідину, залишивши осад на дні. Для деяких видів заготовок прозорий маринад особливо важливий, наприклад, для мочених помідорів, заливного з помідорів і маринованих помідорів.
Оцет в маринаді можна замінити на лимонну кислоту, яка надає помідорам ніжний смак. Помідори містять більше органічних кислот, ніж огірки, відповідно і в консервованому вигляді кислоти буде більше в томатних заготовках. Це можуть бути соуси, домашній кетчуп, томати у власному соку, які взимку відмінно підійдуть до всіх видів пасти і супів. У літрову банку поміщаються 500-600 грамів свіжих помідорів середнього розміру (6-8 штук), якщо консервувати їх цілком.